Siirt fıstığı fiyatı ne kadar oldu?

 

Siirt fıstığı fiyatı
Siirt fıstığı fiyatı

Fıstığı ile ünlü Siirt’te’te mahsulün bu sene az olması nedeniyle kilogram fiyatı 80  TL’ye kadar yükseldi. Kaliteli baklava yapan işletmeler, fıstığın fiyatından şikayetçi.

Fıstığın yeni Başkentine aday Siirt”te bu sene kurak geçtiğimiz mevsimin sonrasında rekolte baya baya düştü. Ürünün az olması nedeniyle fıstık fiyatları kalitesine göre fiyatı 50-80 TL arasında değişiyor.
Bu senenin yok senesi bulunduğunu dile getiren Fıstık Hali esnafı, “Bu sene mahsul çok az oldu. Nedeni ise kuraklıktır. Bu sene istenilen yağış gelmedi bundan dolayı fıstık hasadı istenilen civarda olmadı. Bu da fiyatlara yansıdı. Geçen sene 40 ila 60TL arasında değişen fıstığın kilosu bu sene 50 ila 80 TL arasında değişiyor” dedi.

İTHAL FISTIK KORKUSU

Siirt Fıstığının fiyatının artması en çok baklavacıları etkiledi. Kaliteli baklava yapan işletmeler, fıstığın fiyatından şikayetçi, ithal fıstığın gündeme yaklaştığını dile getiren hal esnafı, “İthal fıstık gelirse, fiyatı düşürmek mecburiyetinde kalacağız.

Bu da az mahsulümüzün ucuza gitmesi demektir. Genellikle İran fıstığı gündemdedir. Eğer İran fıstığı gelirse, biz büyük zarar ederiz. İran fıstığı hiçbir vakit Siirt Fıstığı gibi kaliteli olamaz” diye konuştu.

TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ
Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyve Konseyi’nin bilgilerine göre; 2016 senesi itibariyle dünyada Siirt Fıstığı üretiminde önder halde tespit edilen ülke ABD. ABD son vakit üretim ve sulama tekniklerini ilerletmek amacıyla üretim hacmini sürekli artırmış ve İran’a rakip konuma geldi. Ülkemiz ise dalgalı üretim yapısı ile rekoltenin yüksek bulunduğu sezonlar da bu ülkelerin sonrasında üçüncü sırada yer alıyor.

 

Siirt fıstığı fiyatı ne kadar oldu?” için 3 yorum

  1. Son yıllarda yapılan hamlelerle ve devletimizin destekleri ile Siirt fıstığı adeta kendi sınırlarını aşarak yurt içinde büyük alışveriş merkezlerinde uygun fiyata raflarda ve reyonlarda yerini aldı.

  2. Tuz oranının artırıldığı besinlerimiz çok daha keskin ve net olarak tadı almak isteyen, günlük düzenli tüketim gerçekleştirecek olan bireyler için son derece güzeldir.

  3. Geçen yıl rekoltesi 20 bin ton iken fiyatları 50 TL arasında satılan Siirt fıstığı, bu yıl yarı yarıya bir artış göstermesine rağmen iç piyasada fiyatı 50 TL, dış piyasada ise 70TL’nin üstünde satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir