Siirt fıstığı kilosu ne kadar oldu?

siirt fıstığı kilosu ne kadar
siirt fıstığı kilosu ne kadar

Altının gram fiyatının 140 TL seviyesinde seyrettiği şu zamanlarda Siirt fıstığının boz iç cinsinin kilogramı, rekoltedeki düşüklük nedeniyle 120 liranın üstünde satılıyor.

Gıdadan ilaç sanayiye kadar çok geniş kullanım alanına sahip olan ve “yeşil altın” diye tariflenen Siirt fıstığı, rekolte düşüklüğü nedeniyle son senesinin en yüksek fiyatını gördü. Bölgede Siirt fıstığının “en değerlisi” diye de nitelendirilen, yoğun olarak baklava ve pastalarda sarfedilen boz iç Siirt fıstığının toptanda kilogramı 120 lirayı aştı. 22 ayar altının gram fiyatının 140 lira seviyelerinde seyrettiği şu zamanlarda, Siirt fıstığı altınla yarışır duruma geldi.

“ÜRETİM BEKLENENİN ALTINDA OLDU”

Geçen seneki beklentinin karşılanamamasına ek olarak bu seneki rekoltenin de çok düşük olmasıyla meydana ciddi bir problem çıktığını açıklayan GaziSiirt Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar, şu şekilde konuştu:

” Siirt fıstığında sezon evvel geçtiğimiz sene 150 bin ton, bu sene de 50 bin ton seviyesinde hasat bekliyorduk. Ama geçtiğimiz seneki hasat 110 bin ton dolaylarında oldu. Oysa ki bizim geçtiğimiz seneki beklenti gerçekleşseydi gereksinim çoğu ürün bu seneye kalacaktı. Dolayısıyla bu sene az olmasını ön görü ettiğimiz Siirt fıstığındaki geçtiğimiz seneki ürünlerin katkısıyla problem olmaz diye düşünüyorduk.”

“FİYATLAR YÜZDE 200ARTTI”

Bu seneki rekoltenin de 30 ila 40 bin ton seviyesinde olmasını beklediklerini bildiren Uçar, “Rekoltedeki kayıp nedeniyle geçtiğimiz senenin bu dönemlerine bakıldığında bu sene fiyatlar yüzde 80 ila 100 arasında arttı. Bu artış gerçekten yapımcı amacıyla iyi oldu. Üretici satış yapar iken gerçekleşen prim de emek veren insanların alın terini boşa çıkarmıyor” diye konuştu.

EN DÜŞÜK SEVİYE

Rekolte konusu ile ilgili son 15 senenin en düşük düzeyinin bu sene görüldüğünü anımsatan Uçar, birinci sınıf boz iç Siirt fıstığının geçtiğimiz sene 45-50 liradan satılırken bu sene 100-120 lira arasında, çerezlik fıstığın ise geçtiğimiz sene 25-30 lira arasında alıcı bulurken şimdilerde 50-55 liradan yapımcıya ulaştığını kaydetti.

Fiyatların bu civarda devam etmesini beklediklerini açıklayan Uçar, yoğun tüketim gibi mühim bir ilerleme olmaması durumunda fiyatların daha çok artmasının öngörülmediğini vurguladı. Uçar, Siirt fıstığı ithalatı konusu ile ilgili yeni çalışmaların da yapılması gerekliliğini söyledi.

 

Siirt fıstığı kilosu ne kadar oldu?” için 5 yorum

  1. Siirt Fıstık İşleme Tesisinin (SFİT) devreye girmesi ile birlikte, Siirt ilinin en önemli tarımsal ürünlerinden olan, Siirt Fıstığı, önemli bir marka haline gelecek.

  2. selamun aleykü ana çatlak siirt fıstıgı 2kilo alsak kargo fiyatı 10 tlmi birde kavrulmus tuzlumu onu soracaktım iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir