Siirt Fıstığı Yetiştiriciliği

SİİRT FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ PROGRAMINA İLİŞKİN

BAHÇECİLİK MESLEK : MESLEK SEVİYESİ :

MESLEK ELEMANI TANIMI Ekim-dikim ortamı hazırlayabilen, ideal gübreleme yapabilen, hastalık ve zararlılarla mücadele edebilen ve üretim tekniklerini kullanarak siirt fıstığı yetiştiren kişidir.

GİRİŞ KOŞULLARI 1. Okuma yazma bilmek ya da ilkokul mezunu olmak. 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

İSTİHDAM ALANLARI Bahçecilik bölümünden mezun olan ya da sertifika alan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler tarafında, 1. Sebze bahçeleri, 2. Seralarda çalışabilirler.

EĞİTİM-ÖĞRETİM ORTAMLARI VE DONANIMLARI 1. Meslekî Eğitim Merkezleri, Halk Eğitimi Merkezleri ve sektördeki işletmelerde eğitim verilmektedir. 2. Programın yapılabilmesi amacıyla Bahçecilik Alanı standart donanımları ve mesleklerin gerektirdiği ekipmanlar sağlanmalıdır.

EĞİTİMCİLER 1. Programın uygulanmasında Bahçecilik Alanında eğitim almış ve tercihen sektör tecrübesi olan alan öğretmenleri vazife almalıdır. 2. Programın uygulanmasında gerektiğinde Bahçecilik bölümünde sektör tecrübesi olan teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilir. 3. Usta öğretici; bu programla alakalı modül ve yeterlikleri almış olmalıdır.

BELGELENDİRME Sertifika programlarında; meslek elemanlarının sahip bulunduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilir. Bu programlarda mesleğin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. • Sertifika öğretim uygulaması sürecinde kişilerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir. • Öğretim uygulamasının sonucunda mesleğin yeterliklerini kazanan kişilerin aldığı belgeler mevzuat tarafında sertifikada değerlendirilir. Bireyler mesleğin düzeyine göre mesleğinde sertifika alabilir. • Bireyler ileride meslek değiştirmek ya da mesleğin temaslı bulunduğu başka mesleklere geçmek hedefiyle eğitim alabilmek isterse, kazandığı yeterlikler değerlendirilecektir. • Fark modüllerini tamamlayanlar ikinci bir meslekte kendini yetiştirebilecektir. • Öğretim uygulamasından ayrılan kişinin kazandığı yeterlikler belgelendirilerek istendiğinde başka sertifika programlarında değerlendirilir. • Mesleğin standardına ve yeterliklerine sahip olanlar sertifika almaya hak kazanır ve alakalı iş bölgelerinde çalışabilirler.

Siirt fıstığı fidanı yetiştiriciliği

YATAY VE DİKEY GEÇİŞLER Mesleğe yönelik geniş tabanlı yeterlikler kazandırmak hedeflenmiştir. 1. Eğitimin sonucunda, mesleğinde sertifika alan kişi gerektiğinde fark eğitimi alarak diploma uygulamasını tamamlayabilir. 2. Meslekî eğitim alan ya da bitirmiş olan kişi; lüzumlu modülleri tamamlayarak alandaki başka meslekler arasında geçiş yapabilir.

EĞİTİM SÜRESİ 1. Meslek uygulamasının toplam eğitim zamanı 280/176 saat olarak planlanmıştır. 2. Eğitim zamanınin okul, işletme ve kişisel öğrenme amacıyla ayrılmış dağılımı, modüller ile alakalı açıklamalarda belirtildiği gibi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir